Hevos- ja ponikerhon ohjaaja I-koulutus Kouvolassa 9.3.2024

Hevos- ja ponikerhon ohjaajakoulutus

Aika: Ennakkotehtävät Kaviouralla ja Hipposakatemiassa 22.2.-1.3., lähipäivä la 9.3.2024 klo 10-17
Lähipäivän paikka: Kokoustila Toivo, Porukkatalo
Osoite: Savonkatu 23, 45100 Kouvola
Tilaisuuden järjestäjä: Kymijoen Ratsastajat ry, yhteistyössä SRL Kaakkois-Suomi
Kouluttaja: Suvi Lahtinen, SRL nuorisokouluttaja

Kenelle koulutus sopii: Vähintään 15-vuotiaille (tai tänä vuonna 15v täyttäville, s. 2009 tai aiemmin) hevoskerhon ohjaamisesta kiinnostuneille, joilla on jo hevoskokemusta pohjalla. Koulutuksessa ei opiskella hevostaitoja, vaan niiden opettamista muille.

Ratsastusseuran jäsenen tulee olla SRL-jäsen, jotta ennakkotehtävien tekeminen Kavioura-oppimisalustalla on mahdollista. Raviurheilun parista tulevilta osallistujilta ei vaadita SRL:n jäsenyyttä. Ennakkotehtävät tehdään Hipposakatemiassa.

Ilmoittautuminen: 16.2.2024 mennessä sähköpostitse os. puheenjohtaja@kymijoenratsastajat.net

Mainitse viestissä osallistujan nimi, seura, ikä ja mahdollinen erityisruokavalio.

Koulutukseen mahtuu mukaan 8–20 osallistujaa ja paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.

Hinta: Tähtiseurojen jäsenille 35 €, muille 60 €. Hinta sisältää koulutuksen, materiaalin ja ruokailut.

Maksu: Kymijoen Ratsastajat ry:n tilille FI98 5016 0620 0330 28 ilmoittautumisajan loppuun mennessä. Viestiksi ohjaajakoulutus ja kurssilaisen nimi.

Lisätietoja: Viivi Honkimaa, p. 0400738827 (parhaiten yleensä tavoitat WA/txt), puheenjohtaja@kymijoenratsastajat.net

Tervetuloa kouluttautumaan!

Hevos- ja ponikerhon ohjaaja 1

  • Tarkoitettu etenkin hevoskerhojen ohjaajaksi aikoville sekä muille nuorisotoiminnasta kiinnostuneille.
  • Ikäraja 15-vuotta (voi käydä sinä vuonna kun täyttää).
  • Pääsyvaatimuksena iän lisäksi Hoito I -merkin suoritus tai vastaavat tiedot ja taidot.
  • Koulutus sisältää ennakkotehtävät (noin 1-3 tuntia) Kavioura- tai Hipposakatemia-oppimisalustalla ja lähipäivän (7 h).
  • Koulutuksen sisältö: kerhotoiminnan perusasiat ja suunnittelu, eri-ikäisten lasten & ryhmän ohjaaminen, turvallinen kerhotoiminta, uuden asian opettaminen, palautteen antaminen ja vastaanottaminen.
  • Koulutuksen suorittanut voi toimia hevos- ja ponikerhon ohjaajana talleilla, seuroissa ja raviradoilla.
  • Koulutettu ohjaaja voi koulutuksen jälkeen suorittaa itsenäisesti erillisen maksuttoman jatkomoduulin, jonka jälkeen saa vastaanotto-oikeudet alimman tason hevostaitomerkkeihin
  • Kurssimateriaali: Hevostaito-opas, Hevoskerholainen ja Hevos- ja ponikerhon ohjaajan opas (sisältyvät kurssimaksuun).

Tutustu kouluttajaan

SRL:n nuorisokouluttaja SUVI LAHTINEN Haminasta.

Olen ammatiltani ratsastuksenopettaja ja fysioterapeutti. Opetan ratsastusta ja hevostaitoja omalla tallillani. Aloitin ratsastuksen ratsastuskoulussa, omia hevosia minulla on ollut melkein 30 vuotta. Tällä hetkellä meillä on kotona muutama poni ja hevonen. Olen aikaisemmin kilpaillut kenttä-, rataeste- ja kouluratsastuksessa. Opiskelen eläintenkouluttajaksi ja hevosavusteisten palveluiden tuottajaksi.

SRL:n nuorisokouluttajana olen toiminut syksystä 2022 alkaen. Olen toiminut aktiivisena seuran jäsenenä, johtokunnassa sekä seuran nuorisovastaavana useita vuosia. Hevoskerhot ja hevostaitojen opettaminen on lähellä sydäntäni. Kouluttajana on hienoa nähdä innostumista, iloa ja onnistumisia koulutettavissa. Koen, että hevostaitojen opettaminen ja talliyhteisössä toimiminen on tärkeä asia nuorille.

Vapaa-aikani kuluu kouluttaen hevosia ja koiria. Kuulun myös VAPEPAn koirapartioon.